Sam decydujesz, za ile kupujesz!

Zalety i wady balustrad szklanych

Balustrady szklane to popularny i efektowny element wykończeniowy w nowoczesnych wnętrzach, zarówno mieszkalnych, jak i biurowych. Przed ich zakupem warto bliżej poznać ich cechy charakterystyczne, zwłaszcza w odniesieniu do codziennego zastosowania. Jakie są zalety, a jakie wady montażu balustrady szklanej? Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek.

Szklane rozwiązania konstrukcyjne: uniwersalne i łatwe w czyszczeniu

Balustrady szklane wykonane są ze szkła, co sprawia, że są uniwersalnym, a jednocześnie eleganckim uzupełnieniem wyposażenia w różnych aranżacjach. Najczęściej można je spotkać w galeriach handlowych czy w reprezentacyjnych wnętrzach firmowych, jednak coraz częściej pojawiają się także w domach jednorodzinnych, a także w większych mieszkaniach. Przy wyborze konkretnej balustrady warto zwrócić uwagę na rodzaj szkła, z którego wykonany został ten element. Najbardziej solidne jest szkło hartowane z laminatem (wytrzymała folia wtopiona w szybę). Balustrady szklane to dobry wybór dla osób, które cenią komfort i nie chcą poświęcać wiele czasu na czynności związane z utrzymaniem jej w czystości. Wystarczy zwykły płyn do szyb, miękka ściereczka czy papierowy ręcznik, i w kilka minut można szybko, a przy tym skutecznie wyczyścić balustradę. Utrudnieniem jest natomiast to, że w słoneczny dzień może być na niej widoczny osiadający kurz.

Szkło, które kreuje atmosferę pomieszczenia

Szkło przepuszcza dużą ilość światła, dzięki czemu obecność balustrady szklanej przyczynia się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Taki efekt przestronności szczególnie dobrze komponuje się z minimalistycznymi aranżacjami. Balustrady szklane i inne konstrukcje wykonane ze szkła to propozycje przede wszystkim dla osób, które doceniają prostotę aranżacyjną. Z pewnością zwrócą one uwagę zwolenników stylu skandynawskiego czy industrialnego, natomiast mogą nie przypaść do gustu osobom, które preferują ciepłe i przytulne aranżacje, na przykład rustykalne czy w stylu boho.

Balustrada szklane: wewnętrzne czy zewnętrze?

Balustrada szklana to idealne rozwiązanie w reprezentacyjnych pomieszczeniach, na przykład biurowych czy sklepowych. Elementy te dzielą się na modele odpowiednie do zastosowania wewnątrz budynku, na przykład w holu czy na klatce schodowej, a także na te, które są przystosowane do warunków zewnętrznych, a tym samym sprawdzą się na balkonie czy na schodach wejściowych. Ich obecność zapewnia większe bezpieczeństwo, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w tych budynkach, w których przebywają dzieci. Montaż balustrady to skuteczna ochrona przed upadkiem, na przykład ze schodów. Z drugiej strony, zastosowanie takiego rozwiązania we wnętrzach, w których szczególną uwagę zwraca się na anonimowość i kameralność, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Balustrada jest transparentna, więc jeśli zależy nam na szczególnej prywatności, lepiej zdecydować się na balustradę wykonaną z innego materiału lub na ściankę działową czy parawan. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji.

Balustrady szklane w Poznaniu i okolicach – gdzie szukać?

Każde rozwiązanie ma zarówno mocne, jak i słabsze strony. W przypadku balustrad szklanych zdecydowanie przeważają jednak zalety. Jeśli zdecydujemy się na ich zakup, warto zrobić to w sprawdzonym miejscu. W Poznaniu i innych miastach Wielkopolski godna polecenia jest firma Baumax, która oferuje najwyższą jakość szklanych konstrukcji, przystępne ceny, ale też wykonuje profesjonalne pomiary, szczegółowy projekt oraz zapewnia montaż u klienta.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Wyślij Zapytanie